Image

Sztuki wizualne w treningach umiejętności społecznych

Pracujesz w klasie z uczniami/uczennicami z zachowaniami przemocowymi? Szukasz sposobów na prowadzenie treningów umiejętności społecznych? Na tym warsztacie dowiesz się, jak za pomocą sztuki zaangażować uwagę uczniów i uczennic.

Pierwsza część spotkania poświęcona zostanie kompetencjom społecznym. Przyjrzymy się jak kształtują się umiejętności interpersonalne i skąd biorą się zachowania godzące w dobro innych ludzi. Jak reagować na odrzucanie, wykluczanie
i zachowania przemocowe uczniów i uczennic. Omówimy metody kształtowania umiejętności społecznych, zarówno te sformalizowane (treningi umiejętności społecznych), jak i te naturalne. Ważną częścią szkolenia będzie spotkanie z dorosłą osobą z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, która opowie nam, jak kształtowały się jej relacje społeczne w toku edukacji, co pomagało, a co utrudniało jej budowanie kontaktów międzyludzkich.

W drugiej części szkolenia zostaną zaprezentowane konkretne scenariusze Treningów Umiejętności Społecznych
z wykorzystaniem działań z zakresu sztuki. Opowiemy o metodach łączenia zajęć manualnych i ekspresji twórczej
z treningami społecznych umiejętności, realizowanych pod kątem nabierania sprawności takich jak: umiejętność zadawania pytań czy korzystania ze wskazówek płynących z otoczenia, cierpliwość, kompetencja odczytywania emocji i wiele innych.

Co zyskasz dzięki szkoleniu?

  1. Dowiesz się czym są kompetencje społeczne i w jaki sposób je kształtować.
  2. Poznasz trudności w kształtowaniu się relacji społecznych w szkole z perspektywy dorosłej osoby w spektrum autyzmu.
  3. Poznasz 28 różnych scenariuszy na wykorzystanie sztuki w treningach umiejętności społecznych.
Dla kogo

Dla animatorów/rek, edukatorów/rek, nauczycieli i nauczycielek z każdego etapu edukacji oraz pedagogów i pedagożek szkolnych.

Zakres czasowy

8 h w wersji stacjonarnej lub online

Image
Image